آدرس ما

  • گروه ساختمانی رویال
شرکت تعاونی مسکن

شرکت تعاونی مسکن چیست ؟

اگر قصد خرید آپارتمان داشته باشید ممکن است با شرکت تعاونی مسکن های زیادی آشنا شده باشید که شکل ساخت و شرایط خرید از آنها با پروژه های شخصی ساز متفاوت است.این دسته از تعاونی ها که در محدوده شهرک زعفرانیه قم حضوری بسیار پررنگ دارند و علت آن نیز مالکیت عمده زمین های این محدوده توسط ارگانهای دولتی است که پروژه های انبوه ساختمانی در حال اجرا دارند اما با شکلی متفاوت.

در پاسخ به سوال شرکت تعاونی مسکن چیست باید بگوییم: در واقع به ساخت جمعی میگویند که هزینه کلیه اقدامات از قبیل تهیه زمین، اخذ جواز، ساخت تکمیل و تحویل پروژه بر عهده اعضایی است که در آن پروژه بر اساس سهمی که مشارکت نموده اند باید پرداخت شود و در نهایت از ماحصل کار و آنچه به عنوان متراژ مفید مسکونی، تجاری و اداری باقی میماند بین آنها تقسیم میشود.

شرکت تعاونی مسکن معتبر

در واقع این مدل ساخت و ساز 2 نوع دارد که یا شرکت های تعاونی مسکن ریشه در ارگانهای دولتی دارند یعنی همان تعاونی های مسکن ایجاد شده در ارگان هستند و یا بصورت خصوصی انجام میشوند که در ادامه مطلب به بیان خصوصیات و تفاوت های آنها میپردازیم.

شرکت تعاونی مسکن چیست

شرکت تعاونی مسکن به منظور تامین مسکن برای اعضای آن تاسیس میشود که در این بین اگر در ارگانی دولتی باشد معمولا بدین شکل تشکیل میشود که یک نهاد یا سازمان، زمینی که متعلق به خودش است را در ازای دریافت مبلغی به کارکنان واگذار میکند که معمولا بصورت اقساط و کسر از حقوق است.

فراموش نکنید که در ارگانهای نظامی در طی 30 سال خدمت عضو باید حداقل 1 خانه برای عضو تهیه نمود و این قانون است به همین دلیل است که بیشتر این شرکت تعاونی های مسکن ریشه در ارگانهای نظامی دارند. به عنوان مثال شرکت تعاونی مسکن نیروی دریایی ارتش که در منطقه 22 تهران برج های 2 قلو 42 طبقه در حال اجرا دارد.

حال که مالکین زمین که همان اعضای شرکت تعاونی مسکن هستند باید زمین را بسازند که در این قسمت عموما مشکلات شروع میشود زیرا تجربه نشان داده که تعاونی هایی که خودشان اقدام به ساخت مینمایند با آن دسته که پروژه هایشان را بصورت مشارکت با یک شرکت دیگر پیش میبرند بسیار ضعیف تر عمل نموده اند و مشکل اصلی اقساط و تامین سرمایه است بصورتی که پروژه های بنیاد تعاون ناجا که شامل برج های 4 گانه نیرو زمینی ارتش است نزدیک به 6 سال طول کشیده است و تحویل آن نیز از 1 الی 3 سال آینده است.

شرکت تعاونی مسکن

حال باید این را بدانید که شرایط خرید از این دسته از پروژه ها نیز متفاوت است و اصطلاحی به عنوان حق امتیاز وجود دارد که باید در مورد آن بدانید و اگر با این دسته از پروژه ها آشنایی نداشته باشید ممکن است برایتان گنگ باشد که در بخش بعدی راجع به آن توضیح میدهیم.

نحوه مشارکت در شرکت تعاونی مسکن

همانطور که در ابتدا اشاره نمودیم این دسته از پروژه ها اول که تعریف شده و عضو گیری مینمایند، مبلغی دریافت مینمایند که برای خرید زمین و تراکم است حال میتواند پروژه خصوصی باشد یا دولتی اما در نهایت بعد از این مرحله اولیه، اعضا مالک زمین میشوند.

حال برای اینکه شما بخواهید وارد پروژه شوید باید امتیاز یک فرد را خریداری نمایید و به نحوی جایگزین وی شوید که شرایط قیمت گذاری امتیاز شرکت تعاونی مسکن در قم بدینگونه است که آن شخص در قبال دریافت مبلغی جایگاه خود را به شما میدهد و شما نیز باید هزینه ها و اقساط واریز شده به وی را نیز پرداخت نمایید و از آن به بعد شرایط پرداخت و مشارکت در پروژه را ادامه دهید.

شرکت تعاونی مسکن

این نوع مشارکت یک خوبی دارد و آن این است که دیگر سود سازنده در آن دخیل نیست و وجود ندارد و همه چیز وسط است و اگر قیمت هر متر آپارتمان در شهرک زعفرانیه متری 50 میلیون تومان باشد پروژه های این چنینی از ابتدا تا انتها بدون در نظر گرفتن سود پولی که پروژه خوابانده میشود نزدیک به 40 الی 50 درصد ارزانتر برایتان تمام میشود و اگر سود پول را نیز در نظر بگیرید نزدیک به 30 الی 40 درصد زیرا شرایط پرداخت در این پروژه ها نیز اقساطی است.

در نهایت برای اینکه بدانید انتخاب کدامیک از پروژه های شرکت تعاونی مسکن برای شما نتیجه بهتری دارد میتوانید با کارشناسان بخش فروش ما تماس حاصل فرمایید البته ما در ادامه نیز در قسمتی که مقایسه بین شرکت های تعاونی مسکن انجام میدهیم خطرات و فرصت ها را معرفی خواهیم نمود.

تفاوت شرکت های تعاونی مسکن در چیست؟

اصلی ترین تفاوت شرکت های تعاونی مسکن در نوع اداره و شرایط ساخت آنهاست. توجه داشته باشید که نقش تعاونی های مسکن پس از انقلاب در خانه دار شدن مردم بر کسی پویشده نیست اما در این بین نیز مشکلات بسیاری برای آن دسته از شرکت های تعاونی پیش آمده است که ریشه دولتی نداشته و یا ادعای دولتی نمودن کرده اند.

توجه داشته باشید اگر اسم تعاونی کارکنان خدمات یک ارگان میباشد دلیل ندارد که تحت نظارت همان ارگان باشد که بسیاری با انتخاب نام های شهدا و یا اسامی که دولتی بودن را به خریدار القا نمایند اقدام به انجام این کار مینمایند.

این دسته از تعاونی ها اینگونه نیستند که پول را بگیرند و جمع کنند بلکه نحوه مدیریت آنها بدینصورت است که شما را در مردابی از هزینه ها می اندازند بدون آنکه نظارتی بر هزینه های مالی و شفافیت وجود داشته باشد.

شرکت تعاونی مسکن

اگر شرکت تعاونی مسکن دولتی باشد این مسائل در آن نیست یا کمتر است و نظارتی مستقیم روی آن وجود دارد و اگر خصوصی باشد باید با سابقه باشد تا بتوان به آن اطمینان نمود و این موضوع در حالی مطرح است که خریدار نیز مقصر است که تحقیقات اولیه را انجام نداده و متوجه ماهیت تعاونی نشده است.

به عنوان مثال در حالیکه ارزانترین آپارتمان ها در شهرک زعفرانیه 35 میلیون تومان قیمت دارند این دسته از تعاونی ها آگهی هایی با قیمت های غیر واقعی متری 10 الی 20 میلیون تومان در سایتها منتشر مینمایند که خود خریدار باید به این اختلاف قیمت شک کند زیرا ماهیت پرداخت اقساط بصورت علی الحساب است یعنی تغییر میکند اما این نکته به خریدار گفته نمیشود و تصور میکند قیمت تمام شده همین است.

انتخاب از میان شرکت تعاونی مسکن

حال اگر بخواهیم برایتان مشخص نماییم که انتخاب کدام گزینه از میان شرکت تعاونی مسکن بهتر است باید چند نکته را ذهن خود نگه دارید که بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

اول از همه بدانید که معتبرترین پروژه های زعفرانیه به 2 دسته تقسیم میشوند، اول آن دسته از تعاونی سازهای دولتی با اعتبار که منظور ما ارگانی است که پشت تعاونی قرار گرفته است و پروژه را نظارت میکند و دوم شخصی سازهایی که سابقه ساخت دارند که خود اینها به چند دسته دیگر تقسیم میشوند که شامل سازندگان برند و شخصی سازها و دیگر شرکت هایی هستند که دارای سابقه ساخت هستند و در قالب تعاونی اقدام به فروش مینمایند.

اما در این بین شرکت های بی نام و نشانی هم وجود دارند که حتی سال تاسیس آنها به چند ماه نمیرسد و علاوه بر این پشتوانه و تجربه ای برای ساخت ندارند و پروژه هایی با قیمت های پایین معرفی مینمایند که حتی زمین آنها کاربری مسکونی ندارد.

پس بدانید که اول از همه باید بدانید که تعاونی زمین را خریداری نموده یا خیر اگر مالک زمین است باید سند آنرا نشان دهد و در قدم بعدی باید ببینید که آیا این زمین جواز ساخت دارد و یا پیش از آن کاربری زمین چیست؟

شرکت تعاونی مسکن

همچنین باید در نظر داشته باشید که در برخی از تعاونی ها رتبه و امتیاز وجود دارد که بر اساس خوش حسابی است اما واقعیت این است که تاثیر چندانی ندارد زیرا فرض بر این بگذارید که شما رتبه اول را دارید و میتوانید طبقه 30 ام را انتخاب نمایید، ضریب طبقات نیز از شما دریافت میشود که البته این موضوع ممکن است در برخی تعاونی ها وجود نداشته باشد همچنین اگر قصد خرید از تعاونی ها را دارید امتیازی که قصد خرید دارید فاقد بدهی و یا موارد تسویه حساب نشده باشد که این امر باید از طریق استعلام تعاونی مسکن انجام شود.

در نظر داشته باشید که تعاونی مسکن یعنی همگی برابر هستند و شرایطشان یکسان است اما ممکن است این مبالغ دریافتی برای ضریب طبقه هزینه خود ساختمان شود.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی این موضوع پرداختیم که شرکت تعاونی مسکن چیست و ماهیت آن چگونه است در نهایت با مواردی شما را آشنا نمودیم که متوانید با دید باز تری اقدام به تحقیق در مورد تعاونی های مسکن نمایید.

همچنین در نظر داشته باشید که محل فعالیت ما در منطقه 4 وشهرک زعفرانیه قم است که بیش از 30 شرکت تعاونی در آن مشغول ساخت و ساز میباشند و سعی ما این است که اطلاعات جامعی از تعاونی ها و پروژه های در حال اجرا در وبسایت قرار دهیم.

همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات تکمیلی و جزئیات بیشتر در مورد تعاونی های مسکن و پروژه های دیگر با کارشناسان ما در رویال 24  تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید