آدرس ما

  • گروه ساختمانی رویال

تفاوت پیش فروش با قیمت قطعی و تعاونی

افزایش قیمت ملک و کاهش قدرت خرید موجب شده است که افراد پیش خرید ملک را به عنوان راهی برای خانه‌دار شدن انتخاب کنند.

پیش خرید آپارتمان به دو صورت قطعی و تعاونی صورت می‌گیرد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

برای اینکه بتوانید پیش خرید آپارتمانی مطمئن و سودآور داشته باشید لازم است که از طریق یک تعاونی معتبر اقدام کنید.

در این مقاله قصد داریم به تفاوت پیش‌خرید آپارتمان با قیمت قطعی و تعاونی به صورت تخصصی‌تر بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

پیش ‌خرید و پیش‌فروش آپارتمان چیست؟

زمانی که ملکی قبل از اینکه کامل و قابل سکونت شود به فروش برسد پیش فروش گفته می‌شود و بلعکس هنگامی که ملک قبل از تکمیل شدن خریداری شود پیش خرید گفته می‌شود.

قوانین پیش فروش آپارتمان در سال 1389 مشتمل بر 25 ماده و 4 تبصره تصویب و اجرایی شد.

بر اساس این قانون فردی که پیش فروش را انجام می‌دهد در زمان آغاز ساخت و ساز یا بعد از اتمام پروسه می‌تواند مالکیت را به فردی که اقدام به پیش خرید می‌کند منتقل کند.

فرد فروشنده بایستی تمامی شرایط لازم برای ساخت را به درستی رعایت نموده و تمام مجوزهای لازم را جهت اجرای پروژه به کار گیرد. تا ملک را پس از تکمیل شدن بر اساس مشخصات تعیین شده به خریدار تحویل دهد.

چنانچه اختلاف یا مشکلی در این زمینه پیش بیاید باید طبق قانون به درستی به آن رسیدگی نمود.

مزایای پیش‌ خرید آپارتمان

بدون شک پیش‌خرید آپارتمان مزایای زیادی برای خریدار به همراه خواهد داشت؛ سود مالی بالا و امکان پرداخت مبلغ مورد نظر در طی چندین مرحله و همچنین امکان اعمال نظر و تغییرات دلخواه در پروژه از جمله این مزایا می‌باشد که در ادامه به شرح کامل‌تر آن پرداخته شده است.

1- سود مالی:

همانطور که می‌دانید قیمت پیش خرید ملک نسبت به ملک آماده کمتر است که خریدار با تکمیل ملک می‌تواند آن را به مبلغی بیشتر بفروشد و از این طریق به سودآوری برسد.

2- پرداخت چند مرحله‌ای وجه:

از جمله دیگر مزایای پیش خرید، پرداخت وجه در طی مراحل ساخت است که از طریق توافق خریدار با فروشنده انجام می‌شود. به این شیوه که در ابتدا خریدار مبلغی را پرداخت نموده و مابقی را در طی مراحل ساخت به فروشنده پرداخت می‌کند.

 

3- امکان اعمال تغییرات مدنظر:

زمانی که ملکی را پیش خرید می‌کنید این امکان را دارید که در طراحی داخلی واحد مسکونی اظهار نظر نموده و تغییرات دلخواه خود را اعمال نمایید.

4- قابل رؤیت بودن مراحل ساخت‌و‌ساز:

زمانی که شما ملکی را به صورت آماده خریداری می‌کنید، اطلاع چندانی از نوع مصالح و لوازم به کار رفته و نحوه ساخت آن ندارید. این در حالی است که در یک پروژه در حال ساخت می‌توانید نظارت کافی بر کیفیت و جنس مصالح به کار رفته در آن را داشته باشید.

نکات مهم در پیش‌خرید آپارتمان

داشتن آگاهی و دانش کافی در زمینه پیش خرید آپارتمان و ملک به شما این امکان را می‌دهد که رضایتمندی بالایی از انجام آن داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از دانش افراد آگاه و متخصص در این زمینه به عنوان مشاور یا وکیل کمک بگیرید یا از طریق یک سازنده مورد اعتماد و موفق در این حوزه اقدام کنید.

از جمله مواردی که در تنظیم قرارداد پیش خرید آپارتمان باید به آن دقت داشته باشید می‌توان به:

1-اسم و مشخصات طرفین قرارداد:

در هنگام پیش خرید آپارتمان بایستی تمامی مشخصات طرفین قرارداد به دقت و به صورت کامل درج شود. مشخصاتی از قبیل؛ نام و نام‌خانوادگی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه و.. که باید به آن دقت داشت.

در هنگام تنظیم قرارداد به این نکته که فروشنده مالک زمین است یا صاحب سند توجه داشته باشید تا پس از اطمینان کامل از اینکه فروشنده می‌تواند ملک را انتقال دهد اقدام به معامله کنید.

برای این کار به مواردی از قبیل؛ سند ملک، قرارداد ساخت، نحوه تقسیم ملک بین مالک و سازنده و.. را به طور کامل مورد مطالعه قرار دهید.

2-مورد معامله:

مورد بعدی که در این زمینه وجود دارد؛ ثبت مشخصات مورد معامله‌ای است که تمایل به پیش خرید آن دارید. مشخصات و جزئیات کاملی مانند مساحت و متراژ ملک، تعداد اتاق‌ها، شماره ثبت ملک، پارکینگ و انباری و.. به طور کامل درج شود.

3-مساحت ملک:

مساحت ملک نیز از جمله مواردی است که در متن قرارداد بایستی به دقت نوشته شود. چنانچه پس از اتمام پروژه اختلافی در این زمینه وجود داشته باشد به شرط اثبات ادعا می‌توان معامله را فسخ نمود.

4-مشخصات ملک:

باید تمامی مشخصات و جزئیات ملک از نقشه و تعداد اتاق خواب‌ها، جنس مصالح به کار رفته و.. همگی به طور کامل در قرارداد ثبت و مشخص نمایید.

5-مشخصات فنی و معماری ساختمان:

به دلیل عدم وجود خارجی ملک باید تمامی مشخصات فنی و معماری ساختمان قید شود. مواردی مانند؛ زیربنای ساختمان، تعداد طبقات و واحدها، کاربری زمین، نوع نمای ساختمان و.. به درستی درج شود.

می‌توان در زمان تنظیم قرارداد نیز قید شود که چنانچه ملکی فاقد شرایط عنوان شده باشد با توجه به نظر کارشناسان حق فسخ معامله وجود داشته باشد.

6-نحوه پرداخت و تعداد اقساط:

تعیین بهای ملک و نحوه پرداخت اقساط آن از جمله موارد مهم دیگری است بایستی مشخص شود.

از همین رو نکاتی همچون؛ نحوه پرداخت مبلغ اصلی و اقساط، زمان پرداخت اقساط، مبلغ آن و.. با جزئیات کامل درج شود.

در صورتی که پرداخت وجه به موقع توسط خریدار انجام نشود فروشنده می‌تواند به ازای روزهای دیرکرد در پرداخت، تحویل ملک را به تاخیر انداخته یا برای خود حق فسخ قرارداد قائل شود.

7-زمان تحویل واحد پیش‌فروش‌ شده:

برای اینکه خریدار بتواند ملک خریداری شده خود را در زمان تعیین شده تحویل بگیرد بایستی ضمانت اجرای محکمی را در اختیار داشته باشد تا بتواند در صورت تاخیر ضرر و زیان احتمالی را جبران نماید.

راهکار مناسب در این زمینه مشخص نمودن، خسارت دیرکرد با توجه به قیمت اجاره ملک است، تا خسارت احتمالی به نحو مطلوبی جبران شود.

8-تعیین زمان تنظیم سند رسمی و انتقال قطعی:

تعیین و مشخص نمودن زمان تنظیم سند رسمی از دیگر نکاتی است که باید در هنگام تنظیم قرارداد به آن توجه داشت.

مورد دیگری که در هنگام تنظیم سند باید در نظر داشته باشید این است که فروشنده سند یا وکالت‌نامه رسمی دارد. در صورتی که وکالتی نداشته باشد می‌تواند زمینه ساز مشکلات متعددی شود.

9-بیمه و تعیین تکلیف خسارات احتمالی:

فروشنده آپارتمان موظف به بیمه کردن مسولیت خود در قبال خساراتی است که ممکن است در این زمینه پیش بیاید و چنانچه مبلغ خسارت بیش از مبلغ پرداختی بیمه باشد فروشنده مسئول است که خسارت ایجاد شده را بپردازد.

تفاوت پیش‌ خرید قطعی با تعاونی

بسیاری از افراد ممکن است این سؤال برایشان پیش آمده باشد که تفاوت پیش فروش قطعی با تعاونی در چیست، که در ادامه به ارائه توضیحات کامل‌تر در این زمینه پرداخته شده است.

تفاوت قرارداد قطعی با تعاونی به شرح زیر است:
  • زمان تحویل ملک در قرارداد قطعی تغییری ندارد و قیمت آن بر حسب متر مربع مشخص و تعیین می‌شود. در قرارداد تعاونی قیمت ساخت با توجه به تورم سالیانه متغییر می‌باشد.
  • از آنجایی که در قرارداد قطعی زمان تحویل پروژه مشخص می‌باشد در صورتی که در دوره زمانی تعیین شده خریدار پروژه را تحویل ندهد، بایستی ضرر و زیان ایجاد شده را پرداخت نماید. در حالی که در قرارداد تعاونی زمان تحویل مشخص بوده و در بازه زمانی کوتاه مدت متغیر می‌باشد.

پیش فروش آپارتمان به صورت تعاونی معایبی نیز دارد که از جمله آنها می‌توان به؛ مشخص نبودن قیمت تمام شده واحد، وجود رقابت برای انتخاب واحد، تغییر در زمان تحویل پروژه و امکان افزایش هزینه ساخت با توجه به تورم سالیانه و.. اشاره کرد.

گروه ساختمانی رویال از جمله بهترین تعاونی‌های معتبر در منطقه 4 قم است که شما می‌توانید در زمینه پیش ‌‎خرید آپارتمان از این طریق اقدام نمایید.

این تعاونی پروژه‌های موفق متعددی را در کارنامه کاری خود دارد و توانسته است از این طریق سود زیادی را نصیب مشتریان خود نماید.

جمع بندی

بدون شک پیش‌خرید آپارتمان مزایای زیادی برای خریدار به همراه خواهد داشت؛ سود مالی بالا و امکان پرداخت مبلغ مورد نظر در طی چندین مرحله و همچنین امکان اعمال نظر و تغییرات دلخواه در پروژه از جمله این مزایا می‌باشد که در بالا به شرح کامل‌تر آن پرداخته شده است.قیمت پیش خرید ملک نسبت به ملک آماده کمتر است که خریدار با تکمیل ملک می‌تواند آن را به مبلغی بیشتر بفروشد و از این طریق به سودآوری برسد. گروه ساختمانی رویال از جمله بهترین تعاونی‌های معتبر در منطقه 4 قم است که شما می‌توانید در زمینه پیش ‌‎خرید آپارتمان از این طریق اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید