آدرس ما

 • گروه ساختمانی رویال
خرید خانه در قم

راهنمای خرید خانه در قم به همراه جوابِ 8 سوال مهم

خرید خانه به عنوان گران‌ترین معامله زندگی اکثر افراد شناخته می‌شود. پس همه ما نیاز داریم تا اطلاعاتی در این زمینه به دست بیاوریم. در این مقاله به ۸ سوال اساسی در رابطه با خرید خانه در قم پاسخ داده‌ایم.

در ادامه، شما ابتدا هدف دقیق خود از خرید خانه در قم را مشخص می‌کنید. سپس با ارزیابی قیمت خانه در مناطق مختلف تعیین می‌کنید که با سرمایه خود می‌توانید در چه منطقه‌ای و چه خانه ای بخرید. هزینه‌های پنهان خرید خانه را می‌شناسید. با بهترین مناطق قم برای خرید خانه آشنا شده و مواردی را که در بازدید از خانه لازم است بدانید متوجه می شوید. علاوه بر این، از نکات حقوقی خرید و فروش خانه اطلاع پیدا کرده و در نهایت از بهترین روش قیمت گذاری خانه، که اساسی ترین مرحله خرید خانه دانسته می‌شود، آگاه می شوید.

خرید خانه در قم

1. هدفتان از خرید خانه در قم چیست؟

خرید خانه با هر هدفی که باشد به دلیل قیمت نسبتا بالای آن، نوعی سرمایه گذاری محسوب می‌شود. این نوع سرمایه‌گذاری هم مانند بازارهای موازی، علاوه بر نکات مثبت، دارای خطرهایی نیز هست.

خرید خانه معمولا با سه هدف همراه است. شما یا برای سکونت خود، خانه می‌خرید یا در خانه‌ دیگری سکونت دارید و با هدف اجاره دادن، خانه می‌خرید و یا به خرید و فروش خانه به عنوان یک شغل نگاه می‌کنید؛که در این صورت خانه ای را می‌خرید، بازسازی یا تعمیر می‌کنید و می‌فروشید. اگر قصد سکونت در خانه را ندارید، مسائل اقتصادی و رشد سرمایه‌تان در اولویت قرار می‌گیرد؛ اما اگر هدفتان از خرید خانه در قم، سکونت و زندگی خودتان است، علاوه بر مسائل اقتصادی باید به نکات بیشتری هم توجه کنید. 

2. حداقل بودجه برای خرید خانه در قم چقدر است؟

میزان سرمایه‌ای که برای خرید خانه در قم نیاز دارید، تا حد زیادی بستگی به هدف شما از خرید دارد که در مورد قبلی مطرح شد. علاوه بر این باید مشخص کنید که چه نوع خانه‌ای می‌خواهید بخرید. خرید خانه ویلایی، به دلیل این‌ که شما را مالک عرصه و اعیان خانه می‌کند، سرمایه گذاری بسیار مطمئن تر از خرید واحد‌های آپارتمانی است؛ اما آیا بودجه شما برای خرید این نوع خانه‌ها کافیست؟

خرید واحدهای آپارتمانی در قم، نیازمند اطلاعات زیادی است. واحد‌های نوسازی که در قم ساخته می‌شوند از هر متر مربع 216 دلار ( 12 میلیون تومان ) شروع شده و تا حدود 2650 دلار ( 140 میلیون تومان ) قیمت گذاری می شوند.

3. هزینه‌های پنهان خرید خانه شامل چه مواردی می‌شود؟

تعجب نکنید. شما با مسئله غیرمعمولی طرف نیستید. معمولا کسانی که برای اولین‌ بار خانه خریداری میکنند، از این هزینه‌ها اطلاعات کافی ندارند. هنگام خرید خانه، این هزینه‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود. اگر افراد پیش از اقدام به خرید خانه از هزینه‌های پنهان خانه اطلاع نداشته باشند، با تمام بودجه خود خرید می‌کنند و برای تامین این هزینه‌ها توان پرداخت نخواهند داشت.

برخی از این هزینه‌ها که می‌توانند 2% تا 5 % به قیمت خانه بیفزایند عبارت‌ اند از:

 • هزینه استعلام سند 
 • هزینه انتقال در دفتر ثبت اسناد
 • هزینه استعلام از بانک، بیمه و دارایی
 • هزینه مالیات و شهرداری
 • هزینه کمیسیون آژانس املاک
 • هزینه کارشناس ملک
 • هزینه تعمیرات احتمالی خانه
خرید خانه در قم

4. بهترین مناطق قم برای خرید خانه و سرمایه گذاری کدام‌اند؟

شهر قم، به دلیل داشتن 8 منطقه و بیش از 150 محله، تنوع بسیار زیادی در بافت شهری، آب و هوا، ساخت و ساز و امکانات و خدمات شهری دارد. با این وجود ما نمی‌توانیم به طور مطلق بگوییم یک منطقه عالی و دیگری نامناسب است.

مناطق پیشرفته و دارای خانه‌های نوساز و لوکس، نسبت به محله‌های قدیمی، سنتی و دور از تکنولوژی، خواهان بیشتری دارند و مسلما گران‌تر نیز هستند.

مناطقی که از نظر دسترسی به امکاناتی مانند مراکز درمانی، آموزشی، فضای سبز و …در موقعیت مناسبی باشند در مقایسه با مناطقی که دسترسی کمتری دارند کاملا متفاوت هستند و می‌توان گفت اولویت همه افراد داشتن خانه‌ای با دسترسی بالاست.

انتخاب منطقه با میزان سرمایه شما رابطه مستقیم دارد، خانه‌ای را در نظر بگیرید که با متراژ پایین و عمر بنای بالا در منطقه 4 قیمت بسیار بالاتری نسبت به ملک نوسازی با متراژ بالا در مناطق 5 و 6 دارد. با این وجود اولویت بندی نیازها، سلیقه و شرایط شما در این باره حرف آخر را می‌زند.

از نظر دیگر، مناطق جنوب و جنوب غربی شهر قم به علت کوهپایه‌ای بودن، آب و هوای بسیار تمیز، اما سرد و کوهستانی دارند. ساکنان مرکز شهر به علت شلوغی و ترافیک زیاد، از آلودگی‌ صوتی زیاد رنج می‌برند؛ آن‌‌ها علاوه بر آلودگی هوا، از بافت فرسوده محله‌ها و کمبود امکانات و خدمات نیز ناراضی هستند.

5. محله و موقعیت خانه را چطور بسنجیم؟

توجه و بررسی اطراف خانه، به اندازه بررسی خود خانه اهمیت دارد. اگر شما خانه‌ای لوکس و از هر نظر عالی داشته باشید ولی نرخ اعتیاد و جرم و جنایت در آن محله زیاد باشد، قطعا آرامش شما در این خانه و این منطقه مختل خواهد شد. حتی اگر این خانه را برای سکونت خودتان نخواهید برای فروش و اجاره آن نیز با مشکل روبه رو خواهید شد. توصیه می‌کنیم قبل از خرید خانه، درباره امکانات و وضعیت سیستم حمل و نقل، مدارس و خدمات آموزشی، زیرساخت‌ها و مسیرهای دسترسی، نزدیکی به مراکز رفاهی، تفریحی و خرید و غیره به صورت کامل، تحقیق و بررسی کنید.

خرید خانه در قم

6. در خرید خانه به چه نکات حقوقی ای توجه کنیم؟

کلاهبرداری در حوزه مالی و ملکی به شدت افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین احتیاط حرف اول را می‌زند. اگرچه مطالعه و تحقیق برای کسی که تجربه کافی در این  زمینه ندارد کافی نیست و ممکن است مواردی را فراموش کند یا از نظرش پنهان بماند. این اشتباهات ممکن است باعث ضرر و زیان و خسارت‌های جبران نا‌پذیری برای خریدار شوند. در معاملات خود به این نکات توجه کنید:

 • از این که ملک سند رسمی و قانونی دارد، اطمینان حاصل کنید.
 • احراز هویت طرف مقابل را از طریق مدارک شناسایی معتبر انجام دهید.
 • در صورتی که امضا کننده وکیل مالک است، دقت کنید که نمایندگی آن قانونی باشد.
 • مشخصات واقعی ملک را با سند تطبیق دهید.
 • موقعیت جغرافیایی ملک را با نقشه سند بررسی کنید.
 • استعلام بگیرید که ملک در رهن یا وثیقه ارگان دولتی یا شخص نباشد.
 • نحوه پرداخت‌ها به صورت چک یا فیش بانکی باشد‌.
 • با چک کردن پروانه کسب، از مجاز بودن مشاور املاک و اعتبار آن ها اطمینان حاصل کنید.
 • با دریافت کد رهگیری اطمینان حاصل می‌کنید که قرارداد انجام شده معتبر است.

برای اطمینان از موارد بالا و مطابقت سند با خانه می‌توانید خانه و سند آن را کارشناسی کنید.

7. در بازدید از خانه چه مواردی را بررسی کنیم؟

نکاتی که پیش از خرید خانه باید بررسی کنید زمان زیادی از شما خواهند گرفت شما باید علاوه بر ظاهر ساختمان به عوامل پشت پرده، زیرساخت‌های تاسیساتی و کیفیت ساخت هم دقت کنید. بررسی و ارزیابی تمام جزییات یک خانه کار آسانی نیست و نیاز به تجربه، مهارت و تخصص دارد.

مثلا در زمان بازدید باید کنتور آب و برق و گاز را چک کنید، سیم کشی و لوله کشی خانه را بررسی کنید، وضعیت ایمنی ساختمان را بسنجید، متر همراه داشته باشید و ورودی در‌های اصلی را اندازه گیری کنید و 400 مورد دیگر را نیز بررسی کنید. انجام این کار وظیفه حساسی است که شما می‌توانید آن را از دوش خود بردارید. کارشناسان متخصص و با تجربه گروه ساختمانی رویال، با خدمت کارشناسی و ارزیابی قیمت خانه، این مراحل را برای شما انجام می‌دهند و پس از کارشناسی به شما گواهی مستند این موارد را ارائه خواهند کرد.

خرید خانه در قم

8. چگونه از قیمت خانه مطمئن شویم؟

پس از بررسی تمامی عواملی که در خرید یک خانه‌ تاثیر گذارند، به اساسی‌ترین مورد می‌رسیم. قیمت یک خانه مهم‌ترین عامل در خرید آن است بارها اتفاق افتاده که خریداران پس از خرید خانه متوجه شده اند که بیش از مبلغی که قیمت واقعی آن خانه بوده،‌ پرداخت کرده‌اند و به اصطلاح کلاه سرشان رفته است. اما دیگر کاری از دستشان ساخته نیست‌، چرا که قراردا را امضا کرده‌اند و این یعنی از قیمت با توجه به خانه‌ای که آن را به طور کامل بازدید کرده اند رضایت دارند. 

در فرآیند خرید خانه، قیمت گذاری و تعیین ارزش واقعی یک خانه، عاملی است که انتخاب را بسیار سخت می‌کند . مبلغ بالایی تنها با یک امضا باید انتقال پیدا کند، به همین دلیل ترس از اشتباه در افراد بسیار بالا خواهد رفت. اطمینان به مشاورین املاکی که ممکن است شناخت کافی از آن‌ها نداشته باشیم نیز، بارها پشیمانی به بار آورده است؛ چرا که آن‌ها نیز از تغییرات قیمتی خانه سود می‌برند.

یکی از راه‌هایی که شما می توانید با استفاده از آن، از قیمت خانه مورد نظر خود اطمینان یابید، استفاده از سرویس قیمت گذاری رویال 24 است. ویژگی دیگری که این سرویس دارد بی طرف بودن آن است. کارشناس قیمت گذاری رویال 24 نه طرف خریدار است، نه فروشنده. این امر باعث می‌شود تا شما راحت و بی دغدغه قیمت دقیق خانه را به دست آورید.

جمع بندی:

در مقاله بالا، به بعضی از سوالاتی که هنگام خرید خانه با آن مواجه می‌شوید پاسخ دادیم. شما ابتدا هدف خود از خرید خانه در قم را مشخص کردید. سپس با ارزیابی قیمت خانه در مناطق مختلف تعیین کردید که با سرمایه خود می‌توانید در چه منطقه‌ای و چه خانه‌ای بخرید. هزینه‌های پنهان خرید خانه را شناختید و با بهترین مناطق قم برای خرید خانه آشنا شدید. علاوه بر این، از نکات حقوقی خرید و فروش خانه اطلاع پیدا کرده و در نهایت از روش‌های قیمت گذاری خانه، آگاه شدید. گروه ساختمانی رویال مرجع تخصصی ملک در انجام بزرگترین معامله زندگی، در کنار شماست. اگر سوال دیگری در این زمینه دارید  در پایین همین صفحه بنویسید. ما در سریع‌ترین زمان به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

رویال 24 برای معاملات ملکی شما، آرزوی موفقیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید