آدرس ما

  • گروه ساختمانی رویال
بهترین محله قم

بهترین محله برای خرید خانه در قم

بهترین محله برای خرید خانه در قم

قم به عنوان پایتخت مذهبی ایران، یکی از بزرگترین شهر های ایران نیز به شمار میرود. این شهر با 8 منطقه شهری تنوع بسیار بالایی را در ساختمان سازی و بافت شهری دارد. مناطقی در جنوب و جنوب غرب با آب و هوایی خنک و مناطقی در مرکز که قدیمی تر هستند. خرید آپارتمان در قم پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد. 

اما باید گفت در بین «مناطق مختلف قم» برای خرید آپارتمان، حرف اول و آخر را سلیقه شما میزند! مثلا ممکن است مشاورین سالاریه، محدوده خودشان را بهترین محله قم بدانند، در حالی که مشاورین زنبیل آباد هم همین تعاریف را از خانه‌های زنبیل آباد بکنند. نمیتوان به طور مطلق منطقه ای را از منطقه دیگر بهتر دانست. به لحاظ قیمتی هم بین این مناطق تفاوت چندانی نیست و بیشتر محدود به نوع بنا و مصالح به کار رفته در آن است. بودجه متقاضیان برای خرید خانه نیز بسیار مهم است. مثلا در سالاریه هزینه سنگینتری نسبت به بنیاد برای خرید آپارتمان نیاز است.

با توجه به تمام این موارد خرید خانه در محله‌هایی مثل شهرک زعفرانیه، سالاریه، بنیاد و عطاران از رونق و محبویت زیادی برخوردارند.

بهترین منطقه قم از لحاظ شهرسازی

به لحاظ شهرسازی منطقه 4 قم در بین سایر مناطق پیشتاز است. تنوع ملک در این منطقه بالاتر از سایر مناطق است و متقاضیان می‌توانند خانه با معیارهای خودشان را پیدا کنند. شهرک زعفرانیه نیز به لحاظ شهرسازی در این سال‌ها پیشرفت زیادی داشته است که به همین دلیل قیمت‌های بالاتری هم دارد.

از این حیث، می توان خیابان نواب سالاریه را بهترین محله قم دانست، محله‌ای خلوت و دنج با ساختمان‌هایی لوکس با نما هایی استثنایی که زیبایی این خیابان را دو چندان کرده اند. خیابان میثم بالا به لحاظ بالا بودن سطح خیابان از بقیه خیابان ها می‌تواند انتخاب ویژه‌ای برای علاقه‌مندان این محیط باشد. یکی دیگر از خلوت‌ترین و آرام‌ترین خیابان‌های قم، بلوار بهشت است که علاقه‌مندان خاصی را جلب خود کرده است. در منطقه زنبیل آباد، خیابان های جهان بینی، بوعلی و بکایی ( شهید اخلاقی ) طرفدار بیشتری دارند. لوکس‌نشین‌ها هم جهان بینی و یاسمن را ترجیح می‌دهند که به لحاظ قیمتی با سالاریه برابری می‌کنند.

چه متراژهایی بیشترین متقاضی را دارند؟

بیشترین متراژها در بین متقاضیان، متراژهای بین 70 تا 90 متر است. در سالاریه با وجود خانواده‌های 4 نفره، اکثرا به دنبال خانه‌های 130 متر به بالا با حداقل 2 یا 3 خواب هستند. یا در منطقه بلوارامین بیشترین آپارتمانی که مورد نظر متقاضیان است متراژهای کمتر از 100 متر است. در این میان موارد خاص هم وجود دارند که با مبلغ 1 میلیارد تومان به دنبال رهن خانه هستند و متراژهای خیلی بالا مد نظر آنهاست!

حجم معاملات چگونه است؟

منطقه 4 شامل سالاریه، زنبیل آباد، شهرک قدس و شهرک زعفرانیه است و معاملات با حجم قابل‌قبولی در آن انجام می‌شود اما در منطقه 2 (غرب قم) معاملات بیشتری انجام می‌شود. دلیل این موضوع را می‌توان وسیع‌بودن منطقه و وجود خانه‌های کلنگی که تخریب شده و آپارتمان‌های جدید به جای آنها بنا شده‌اند دانست. ساخت‌وساز در غرب جنوب قم بیشتر است اما در سالاریه، بافت بسته‌تر است. یعنی خانه‌ها محدود و ظرفیت‌ها تکمیل شده است.

یکی از نکات موثر بر حجم معاملات، سنددار بودن خانه است. به طور کلی واحدهایی که سند ندارند به سختی معامله می‌شوند و مردم سمت این خانه‌ها نمی‌روند. عمده معاملات را آپارتمان‌های سنددار شامل می‌شوند.

جمع‌بندی

به اعتقاد بسیاری از متخصصین حوزه املاک، مناطقی مانند بهشت، سالاریه، زنبیل آباد، میثم، نواب، جهان بینی و بکایی جزو بهترین مناطق قم برای خرید خانه و زندگی است. اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید؛ زعفرانیه می‌تواند مناسب ترین گزینه باشد. از 33 هزار دلار ( 2 میلیارد ) تا 250 هزار دلار ( 15 میلیارد )، خانه‌های مناسبی با این ارقام یافت می‌شوند. در حال حاضر بازار مسکن قم در رکود نسبی به سر می‌برد و می‌توان گفت که علت اصلی این رکود نبود فروشنده است. به دلیل نوسانات قیمتی زیاد و تورم موجود در کشور، عمدتا مالکان منتظر ثبات در بازار هستند و از فروش ملک در این بازار ترس دارند. با توجه به افزایش قیمت‌ها در مناطق مختلف قم، قدرت خرید کاهش یافته است و عمده معاملات در منطقه چهار انجام می‌شود که محل سکونت مرفهین قم است!

 

دیدگاهتان را بنویسید