آدرس ما

  • گروه ساختمانی رویال
نسبت خرید به اجاره

نسبت خرید به اجاره در سال 1403 – وضعیت اسفناک بازار ملک در سال جدید

رابطه قیمت مسکن به اجاره مدت هاست که بهم خورده! اما سوال اینجاست که آیا این قیمت مسکن است که باید پایین بیاید؟ یا قیمت اجاره است که باید رشد کند که نسبت P به R یا همان نسبت خرید به اجاره به حالت طبیعی خودش بازگردد؟

نسبت خرید به اجاره

نسبت خرید به اجاره

اگر به نسبت خرید به اجاره مسکن نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که از ابتدای سال 1401، این رابطه دیگر به نفع مالک نیست. به عبارتی دیگر، برای مالک، ارزش ریالی وجود ندارد. اگر به طور کلی بخواهیم ببینیم که میانگین بلند مدت نسبت خرید به اجاره چقدر بوده، می‌توان گفت که در حدود 17 بوده است. اما از بهار 1401 تا پاییز 1402 که ما محاسبه کردیم، فاصله زیادی با میانگین بلند مدت وجود دارد. این به این معنی است که قیمت مسکن جهش یافته و اجاره عقب مانده است.

اگر به نمودار پاییز 1402 توجه کنیم، می‌بینیم که نسبت قیمت مسکن به اجاره به 34/4 رسیده است. این به این معنی است که دیگر رهن خانه یک پنجم قیمت مسکن نیست. با محاسبات ساده می‌توان فهمید که این نسبت به یک دوازدهم رسیده، یعنی قیمت فروش 12 برابر قیمت رهن شده است.

نظر کارشناسان

عده‌ای از کارشناسان باور دارند که قیمت مسکن باید کاهش یابد تا این نسبت به میانگین بلند مدت خود نزدیک‌تر شود. اما عده‌ای دیگر از کارشناسان معتقدند که قیمت اجاره است که از قیمت فروش عقب افتاده است. آن‌ها انتظار دارند که در سال 1403 بازار آرامی را در بخش رهن و اجاره ببینند، اما برخی از آن‌ها این امید را دور از ذهن می‌دانند.

نتیجه گیری

این تحلیل‌ها نشان می‌دهند که بازار مسکن در حال تغییر است و این تغییرات می‌تواند تاثیرات مهمی بر روی مالکان، مستاجران و سرمایه‌گذاران داشته باشد. با توجه به این تغییرات، لازم است که کارشناسان و تصمیم‌گیران به دنبال راه‌حل‌های جدید برای مدیریت این چالش‌ها باشند. این می‌تواند شامل تغییرات در سیاست‌های مسکن، توسعه برنامه‌های حمایتی برای مالکان و مستاجران و ارائه راهکارهای جدید برای تسهیل در خرید و فروش مسکن باشد.

با توجه به نسبت هایی که دیده ایم می توان گفت که در سال 1403 در بازار اجاره وضعیت خوبی را نمی توان تصور کرد و متاسفانه چشم انداز خوبی برای سال جاری در بخش رهن و اجاره را شاهد نخواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید